Ile wiesz o pochodzeniu i zwyczajach Halloween?

Pochodzenie nazwy

Istnieje wiele wersji pochodzenia Halloween. Najbardziej popularne to: starożytne kraje Europy Zachodniej przed narodzeniem Chrystusa, w tym głównie Irlandia, Szkocja i Walia. Starożytni mieszkańcy Europy Zachodniej w tych miejscach nazywani są druidami.

Nowy Rok Druidów przypada 1 listopada, w sylwestra, druidzi gromadzą młodych ludzi, noszących wszelkiego rodzaju dziwne maski, niosąc rzeźbione lampiony z rzodkwi (jack-o-lanterns to późniejszy zwyczaj, najwcześniej w starożytnej Europie Zachodniej. nie). dynie), wędrują po wioskach.

W tym czasie było to właściwie świętowanie jesiennych zbiorów, mówiono też, że jest to „święto duchów”. Legenda głosi, że dusze zmarłych w tamtych czasach odwiedzały świat w przeddzień Halloween. Mówi się, że należy dać odwiedzającym duchom urodzaj i ofiarować duchom hojną gościnność. Wszelkie ogniska i światła służą do odstraszania duchów, a jednocześnie oświetlania ścieżki dla duchów i odprowadzania ich z powrotem.

Pochodzenie jack-o-lantern

Jack-o-lantern powstało w starożytnej Irlandii. Legenda głosi, że mężczyzna o imieniu JACK jest pijakiem, który uwielbia psoty. Pewnego dnia JACK oszukał demona na drzewie i natychmiast wyrzeźbił krzyż na pniu, zastraszając demona, aby nie odważył się zejść. Następnie JACK zawarł z diabłem kontrakt na trzy rozdziały, aby diabeł obiecał rzucić zaklęcie, aby JACK nigdy nie popełnił przestępstwa i pozwolił mu zejść z drzewa. Po śmierci JACKA jego dusza nie mogła ani iść do nieba, ani do piekła, więc jego nieumarli musieli polegać na małej świeczce, która prowadziła go między niebem a ziemią.

halloween

W starej irlandzkiej legendzie ta mała świeczka została umieszczona w wydrążonej rzodkiewce, zwanej „JACK LANTERNS”, a starożytna lampa z rzodkwi ewoluowała do dziś, jest to Jack-O-Lantern zrobiona z dyni. Mówi się, że wkrótce po przybyciu Irlandczyków do Stanów Zjednoczonych stwierdzili, że dynie są lepsze niż rzodkiewki pod względem pochodzenia i rzeźbienia, więc dynie stały się zwierzętami Halloween.

Halloweenowe zwyczaje

  • Zapukaj do drzwi po cukierki
  • Gra „Ugryź jabłko”
  • gra w pokera
  • Karnawał duchów

Zapukaj do drzwi po cukierki

Noc Halloween to najbardziej nawiedzana pora roku. Było zwyczajem, że tej nocy dzieci nosiły dynia i ubierały się we wszelkiego rodzaju imitacje duchów i duchów, pukały do ​​drzwi i krzyczały: „Cukierek albo psikus!” Gospodarz (który może również nosić kostiumy grozy) wyśle ​​cukierki, czekoladę lub drobny upominek. Jeśli nie dasz cukierków, maluchy zrobią różne psoty, takie jak wyrzucenie śmieci do domu itp.

halloween

Gra „Ugryź jabłko”

Kolejnym zwyczajem na Halloween jest najpopularniejsza gra w „gryzienie jabłka”. Podczas zabawy ludzie spławiają jabłka w miskach wypełnionych wodą. Uczestnicy zostali poproszeni o ugryzienie jabłka ustami bez użycia rąk, a zwycięzcą został ten, kto pierwszy ugryzł jabłko.

gra w pokera

W Irlandii istnieje tradycyjna gra wróżenia. Z zawiązanymi oczami uczestnicy wybrali jedną ze stołu z kilkoma małymi naczyniami. Jeśli naczynie jest zabrudzone, oznacza to, że ktoś spokrewniony z uczestnikami przejdzie w nadchodzącym roku. Na przykład, jeśli masz wodę, podróżujesz daleko, jeśli masz monety, wzbogacisz się, jeśli masz fasolę, będziesz biedny. W XIX-wiecznej Irlandii dziewczęta umieszczały ślimaki na posypanych mąką naczyniach, a ślady pełzania ślimaków były wizerunkami ich przyszłych mężów.

Karnawał duchów

W Nowym Jorku odbywa się również parada, zwłaszcza w noc Halloween. Niech pojawi się grupa wampirów, zombie, czarownic, Frankensteina itp., a publiczność również jest mile widziana. Uczestnicy nie są ograniczeni wiekiem, płcią, klasą czy narodowością. Nawet jeśli jesteś tchórzem, możesz dołączyć do nich, aby wziąć udział w żywym i żywym karnawale ludzi-duchów. W rzeczywistości wszystkie te duchy są przebrane przez ludzi, więc nie są przerażające.Wręcz przeciwnie, niektóre twarze małych duchów są bardziej urocze i przypomina to udział w balu maskowym na dużą skalę.

Back to top