Wnętrza Verner Panton w roku 1968: Podróż do królestwa barw i form

Wstęp

Verner Panton to duński projektant, który na przestrzeni swojej kariery zyskał sławę ze względu na swoje innowacyjne podejście do projektowania wnętrz i mebli. W 1968 roku, Panton zaprezentował swoje najnowsze projekty w berlińskim kongresie Mebloświat. To właśnie wtedy, świat po raz pierwszy ujrzał niesamowite wnętrza zaprojektowane przez Pantona, które do dziś są uważane za prawdziwe dzieła sztuki.

Królestwo barw

Jednym z najważniejszych elementów projektów Pantona jest intensywna paleta barw, która przyciąga uwagę i budzi emocje. W 1968 roku na kongresie Mebloświat, Panton zaprezentował swoje słynne wnętrze „Visiona II”, które było nasycone jaskrawymi kolorami. Wnętrze to składało się z wielu różnych pomieszczeń, z których każde było inaczej zaaranżowane i ozdobione intensywnymi kolorami. Panton stworzył w ten sposób niezwykłą i energetyczną przestrzeń, która podnosiła na duchu i inspirowała do tworzenia.

Formy geometryczne

Oprócz kolorów, Pantona zawsze interesowały również formy i figury geometryczne. W 1968 roku na kongresie Mebloświat, zaprojektował on m.in. „Stół Cone” i „Krzesło Panto”, które charakteryzowały się bardzo oryginalnymi formami. „Stół Cone” miał kształt stożka, a „Krzesło Panto” nie przypominało typowego krzesła, lecz była to bardziej abstrakcyjna forma, na którą można było usiąść. Te meble Pantona pokazywały, że formy geometryczne mogą być piękne i funkcjonalne.

Pionier wzornictwa przemysłowego

Verner Panton nie był jedynie projektantem mebli i wnętrz, ale także pionierem wzornictwa przemysłowego. W 1968 roku zaprojektował on m.in. „Lampę Flowerpot”, która do dziś jest jednym z najbardziej znanych projektów Pantona. Lampa ta charakteryzuje się prostotą i elegancją, czego w tamtym okresie szukało wielu projektantów i klientów.

Back to top