Funkcjonalność oświetlenia – jak optymalnie wykorzystać światło w każdym pomieszczeniu

Wstęp

Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów wystroju naszych wnętrz. To dzięki niemu w ciągu dnia możemy efektywnie pracować, a wieczorem miło spędzać czas. Warto wiedzieć, jak dobrać odpowiednie oświetlenie, aby uzyskać najlepsze efekty w każdym pomieszczeniu.

Rozdział pierwszy: Oświetlenie dziennikowe

Oświetlenie dziennikowe to podstawowe oświetlenie w pomieszczeniu. Ma służyć do ogólnego oświetlenia strefy, aby zapewnić odpowiednie warunki do codziennych czynności. Najlepiej, aby ta forma światła była jak najbardziej naturalna i zbliżona do światła dziennej. Najważniejsze jednak, żeby było jasno i równomiernie rozłożone w całym pomieszczeniu. Dobrze dobrana lampka sufitowa, umieszczona na odpowiedniej wysokości, będzie idealna w przypadku oświetlenia dziennikowego.

Podpunkty rozdziału pierwszego:

1.1. Rodzaje lamp sufitowych

1.2. Jak dobrać wysokość lampy sufitowej?

Rozdział drugi: Oświetlenie punktowe

Oświetlenie punktowe jest światłem skupionym na jednym obszarze i służy do wskazania konkretnych elementów we wnętrzu. Może to być lampa wisząca nad stołem, kinkiet boczny nad łóżkiem, czy lampki stołowe na biurku. Ważne, aby światło było skierowane w taki sposób, aby nie raziło w oczy komentujących.

Podpunkty rozdziału drugiego:

2.1. Jak dobrać źródła światła do konkretnych elementów?

2.2. Kolor światła – ciepły biały czy zimny biały?

Rozdział trzeci: Oświetlenie klimatyczne

Stylowe i klimatyczne oświetlenie w danym pomieszczeniu może podkreślić jego charakter. Mogą to być np. lampy naścienne w stylu loftowym, czy halogeny w rustykalnym wnętrzu. Taka forma oświetlenia zdecydowanie przyciągnięcie uwagę gości, którzy skomplementują nasz gust.

Podpunkty rozdziału trzeciego:

3.1. Jak dobrać odpowiednie lampy do stylu wykończenia wnętrza?

3.2. Kolorystyka lampy – kontrast czy dopasowanie do kolorów ścian?

Rozdział czwarty: Oświetlenie dekoracyjne

Jest to światło, które potrafi zrobić wrażenie i nadać klimat pomieszczeniu. Oświetlenie dekoracyjne to np. lampki ledowe, taśmy ledowe na rzepy, lampki oliwne itd. Odpowiednio rozłożone i skierowane światło, które będzie kolorowe i migające, z pewnością podkreśli klimat danej okazji.

Podpunkty rozdziału czwartego:

4.1. Jakie formy oświetlenia dekoracyjnego są dostępne?

4.2. W jakich okolicznościami warto sięgać po oświetlenie dekoracyjne?