Carlo Nason – Włoski projektant o międzynarodowej sławie

Wstęp

Carlo Nason to włoski projektant, który zyskał międzynarodową sławę w dziedzinie projektowania lamp i szkła artystycznego. Jego projekty charakteryzują się klasyczną elegancją, a jednocześnie nowoczesnym podejściem do formy i funkcji.

Kariera

Carlo Nason urodził się w Wenecji w 1935 roku. Studiował w Instituto Statale d’Arte w Wenecji, gdzie zajął się projektowaniem szkła artystycznego. W 1959 roku dołączył do firmy Mazzega, która była słynna z produkcji lamp z kryształu. Szybko zyskał uznanie w branży i został dyrektorem artystycznym firmy w 1960 roku.

W latach 60. i 70. Carlo Nason stał się jednym z najważniejszych projektantów lamp w Europie. Jego projekty charakteryzowały się elegancką prostotą, a jednocześnie innowacyjnym podejściem do kształtu i materiałów. W 1973 roku założył własną firmę projektową, Nason & Moretti, która zyskała międzynarodową sławę dzięki swoim eleganckim projektom szkła artystycznego.

Projekty

Carlo Nason jest znany głównie dzięki swoim projektom lamp. Jego projekty są znane z klasycznej elegancji i prostoty kształtów. Jednym z najbardziej znanych projektów Nasona jest lampa Aria, która została zaprojektowana dla Mazzega w 1965 roku. Lampy Aria charakteryzują się eleganckimi, wyciągniętymi kloszami, które przypominają bańki mydlane.

Kolejnym popularnym projektem Carlo Nasona jest lampa Cube, którą zaprojektował dla firmy Glass Italia w 1970 roku. Lampa Cube charakteryzuje się prostą, kubiczną formą, która pozwala na dowolne aranżacje oświetlenia.

Carlo Nason projektował także szkło artystyczne. Jego projekty są bardzo eleganckie i oryginalne, a jednocześnie wykorzystują tradycyjne techniki wytwarzania szkła. Jego firma Nason & Moretti produkuje eleganckie kieliszki, kryształy do whisky oraz wazony.

Podsumowanie

Carlo Nason był jednym z najważniejszych projektantów lamp i szkła artystycznego we Włoszech w latach 60. i 70. Jego projekty są znane z eleganckiej prostoty, innowacyjnych kształtów i wykorzystania tradycyjnych technik wytwarzania szkła. Jego projekty są obecnie na stałe w kolekcjach najważniejszych muzeów i galerii sztuki na całym świecie.