Nowoczesne oświetlenie salonu – projektowanie i aranżacja w Polsce

Wprowadzenie

Salon jest czytelnym odbiciem stylu, gustu i osobowości jego właściciela. Często jest to pierwsze miejsce, które goście widzą, kiedy wchodzą do domu. Dlatego tak ważne jest, aby salon był dobrze oświetlony, aby wszystkie jego elementy były odpowiednio wyeksponowane. W tym artykule omówimy nowoczesne techniki projektowania i aranżacji oświetlenia salonu w Polsce.

Etapy projektowania oświetlenia salonu

Projektowanie oświetlenia salonu zawsze powinno zaczynać się od analizy potrzeb i wymagań właściciela. Dlatego pierwszym etapem powinno być zdefiniowanie celów projektu. Na tym etapie należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak:

 • rodzaj i charakter pomieszczenia;
 • funkcjonalność pomieszczenia i jego wykorzystanie;
 • styl i gust właściciela;
 • wymagania w zakresie estetyki i funkcjonalności;
 • budżet przeznaczony na oświetlenie.

Po zdefiniowaniu celów projektu należy przejść do wskazania źródeł światła. Na tym etapie wybieramy lampy, żyrandole, oświetlenie punktowe, taśmy LED itp. Należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak:

 • moc lampy i jej wydajność;
 • temperatura barwowa źródła światła;
 • typ żarówki (halogenowa, LED, fluorescencyjna);
 • wygląd i kolor lampy;
 • dostępność i cena.

Kolejnym etapem projektowania oświetlenia salonu jest rozplanowanie źródeł światła. W tym celu należy zdefiniować:

 • wykorzystanie przestrzeni salonu;
 • elementy wyposażenia salonu, które warto podkreślić lub ukryć;
 • miejscową architekturę pomieszczenia;
 • wysokość sufitu, materiały wykorzystane do dekoracji pomieszczenia.

Ostatnim etapem projektowania oświetlenia jest przemyślane ułożenie kabli i podłączanie światła. Na tym etapie należy zadbać o estetykę i porządek przewodów, aby jak najmniej zakłócały one aranżację salonu.

Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe w salonie

Nowoczesność to coraz powszechniejszy trend w projektowaniu wnętrz. W dzisiejszych czasach ważna jest nie tylko funkcjonalność oświetlenia, ale również jego estetyka. W zależności od stylu i gustu właściciela, warto rozważyć różne rozwiązania oświetleniowe. Poniżej przedstawione zostały najczęściej wykorzystywane:

Punktowe oświetlenie sufitu

Jest to jeden ze sposobów na wyeksponowanie konkretnych elementów w salonie, takich jak na przykład obrazy, rzeźby czy detale architektoniczne. Źródła światła umieszcza się na specjalnych tzw. punktach świetlnych, dzięki czemu oświetlenie skupia się tylko na konkretnych miejscach.

Żyrandole

Wśród żyrandoli do salonu można znaleźć wiele interesujących propozycji. Można zdecydować się na eleganckie żyrandole kryształowe, proste lampy sufitowe, a nawet na designerskie lampy w kształcie kuli.

Oświetlenie punktowe

Oświetlenie punktowe to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą wyeksponować jakiś szczególny element w salonie. Punkty świetlne można zamontować w szafkach, półkach czy nawet na ścianach. Tego typu oświetlenie daje możliwość uzyskania ciekawego efektu świetlnego.

Diody LED

Taśma LED to bardzo popularne rozwiązanie oświetleniowe do salonu. Jest to bardzo ekonomiczna i energooszczędna opcja, ponieważ taśma LED pobiera mniej energii niż tradycyjne oświetlenie, a poza tym znacznie dłużej się utrzymuje. Taśma LED pozwala na uzyskanie ciepłego białego światła, ale także można wybrać inne barwy.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach dobrym oświetleniem salonu zajmuje się wiele firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe pozwalają na dopasowanie aranżacji do indywidualnych potrzeb i upodobań właściciela. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu, salon może stać się jeszcze piękniejszym i bardziej funkcjonalnym pomieszczeniem.