Styl skandynawskiego domku: urokliwe inspiracje z Północy

Wstęp

Styl skandynawski to trend w aranżacji wnętrz, który zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Charakteryzuje go minimalistyczne podejście do dekoracji, jasne kolory, naturalne materiały i duże okna wpuszczające do pomieszczeń jak najwięcej światła. W tym artykule przedstawimy, jakie elementy cechują skandynawski dom i jak możemy je wkomponować w nasze wnętrza.

Charakterystyczne cechy skandynawskiego domu

Skandynawski dom to przede wszystkim minimalizm. Najważniejsza jest funkcjonalność i wygoda, a wnętrze ma być przestrzenne i przejrzyste. Na podłogach znajdują się drewniane deski lub panele, które nadają pomieszczeniu ciepły i przytulny charakter. Ściany są jasne, zwykle białe lub w odcieniach szarości, dzięki czemu odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenie. Meble w skandynawskim stylu to proste, eleganckie formy, często wykonane z drewna lub metalu. Charakterystyczne są stolik kawowy lub ława z okrągłym blatem oraz krzesła z charakterystyczną płaską siedziskiem.

Wybór kolorów i wzorów

W skandynawskim stylu ważne są właściwie dobrane kolory. Najczęściej spotykane to biały, szary, beżowy i jasny brąz. Odcienie te tworzą spójną całość i umożliwiają dodawanie do wnętrza kolorowych dodatków w postaci np. poduszek, zasłon czy dywanów. Wzory w skandynawskim stylu to zwykle motywy roślinne, geometryczne lub tradycyjne wzory ludowe.

Zastosowanie światła naturalnego

Duże i szczelnie osadzone okna to kolejna charakterystyczna cecha skandynawskiego domu. Pozwalają na wprowadzenie do wnętrza jak największej ilości światła, co wpływa korzystnie na samopoczucie mieszkańców. Dobrze dobrane żaluzje i rolety umożliwiają regulacje intensywności światła w zależności od pory dnia, a wieczorem światło słoneczne zastępują przytulne żarówki.

Elementy dekoracyjne

Mimo minimalistycznego charakteru skandynawskiego stylu, warto wkomponować w niego kilka oryginalnych elementów dekoracyjnych. W tym celu można postawić na designerskie lampy, plakaty z grafikami i ręcznie robione ozdoby. Dobrym rozwiązaniem są również kwiaty i zioła, które wprowadzą do pomieszczenia naturalną energię.

Czystość i porządek

W skandynawskim stylu dużą wagę przywiązuje się do czystości i porządku. To dlatego, że utrzymanie ładu i harmonijnej atmosfery w domu wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i pozwala na lepsze wyciszenie się. Warto zatem zadbać o porządek nie tylko wewnętrzny, ale również zewnętrzny i wybrać funkcjonalne meble i akcesoria, które pomogą utrzymać porządek.