Dobry pomysł na oświetlenie niskich sufitów: propozycje oświetleniowe.

Dobry pomysł na oświetlenie niskich sufitów: propozycje oświetleniowe

Wprowadzenie

Posiadanie niskiego sufitu czasami może sprawiać trudności w doborze odpowiedniego oświetlenia, gdyż trzeba znaleźć takie, które pasuje do stylu wnętrza, ale równocześnie nie sprawia, że pomieszczenie wydaje się jeszcze bardziej klaustrofobiczne. W tym artykule zaprezentujemy kilka propozycji oświetlenia, które będą idealne do niskich sufitów.

Oświetlenie punktowe

Jednym z dobrych rozwiązań dla niskiego sufitu jest oświetlenie punktowe. Skupione na punktach światełka dodają jednocześnie elegancji i wyjątkowego klimatu pomieszczeniu. Przykładem mogą być lampy sufitowe z kierunkowym światłem, które rozświetlają konkretne elementy w pomieszczeniu, takie jak wazon z kwiatami czy obraz na ścianie.

Światło a aranżacja wnętrza

Z uwagi na niski sufit, warto zwrócić szczególną uwagę na kolor ścian i stropu. Biel lub odcienie jasnoszare, jasnoniebieskie czy białe będą najlepiej pasowały do pomieszczeń z niskimi sufitami. Należy pamiętać, że im jaśniejsze kolory ścian, tym bardziej będą odbijać światło i dodawać przestrzeni.

Lampy wiszące

Lampy wiszące to kolejny dobry sposób na oświetlenie pomieszczeń z niskim sufitem. Z uwagi na swój wygląd funkcjonują nie tylko jako źródło światła, ale także jako element dekoracyjny. Aby uniknąć efektu, że lampy przytłaczają pomieszczenie, warto wybrać modele z cienkimi kloszami, które pozwolą na zobaczenie nie tylko samej lampy, ale i sufitu.

Korzystaj z odbicia światła

Jednym z trików podczas wyboru lamp wiszących jest wybieranie tych z odbiciem światła. Rozpraszają one światło po całym pomieszczeniu i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się przestronniejsze. Dodatkowo, jeśli użyjemy różnej wielkości i kształtu lamp, stworzymy efektowny efekt z różnym poziomem oświetlenia.

Oświetlenie LED

Ostatnio coraz częściej stosuje się oświetlenie LED, również do pomieszczeń o niskich sufitach. Nie tylko są bardziej energooszczędne, ale także pozwalają na stworzenie ciekawego i nowoczesnego wzoru na suficie. W zależności od upodobań i stylu wnętrza, można wybrać różne kolory światła, które wprowadzą odpowiedni nastrój.

Dbaj o to, aby nie były zbyt jasne

Należy jednak uważać na natężenie światła – oświetlenie LED potrafi być bardzo jasne i w takim przypadku może przytłoczyć niskie pomieszczenie. Warto zatem wybierać różne rodzaje oświetlenia LED, m.in. takie, które posiadają funkcję regulacji natężenia światła.

Podsumowanie

Warto zwrócić uwagę na oświetlenie pokoju w przypadku niskiego sufitu. Dzieki temu pomieszczenie stanie się bardziej przestronne, a jednocześnie łatwiej będzie dobrać pasujący styl do wnętrza. Propozycje przedstawione w artykule (oświetlenie punktowe, lampy wiszące, oświetlenie LED) pozwalają na uzyskanie interesującego efektu, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny.