Światłości midcentury modernowe – piękno i funkcjonalność w jednym

Midcentury modern to styl, który powstał w latach 40-tych i 50-tych XX wieku. Charakteryzował się on minimalizmem i funkcjonalnością, co odnosiło się również do oświetlenia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie elementy wpisują się w estetykę midcentury modern lighting i jakie korzyści daje ono w codziennym użytkowaniu.

Minimalizm formy

Oświetlenie midcentury modern to przede wszystkim proste formy, oparte na prostych kształtach, takich jak kuliste lub stożkowe klosze. Brak zbędnych zdobień i ozdobników powoduje, że lampy w tym stylu są ponadczasowe i pasują do każdego wnętrza. Często też występują w kolorach, które harmonizują z resztą aranżacji.

Wykorzystanie nowoczesnych materiałów

Materiał, z którego wykonana jest lampa, także ma znaczenie dla estetyki midcentury modern lighting. Często spotykane są elementy ze stopów metali, jak mosiądz czy miedź. W lampach tych widoczne są także szklane elementy, takie jak przezroczyste lub mleczne klosze, a także kryształowe kule. Drewno również jest tutaj często stosowane, szczególnie w lampach wiszących.

Funkcjonalność i praktyczność

Poza walorami estetycznymi, midcentury modern lighting charakteryzuje się także praktycznością. Klosze pozwalają na dobrze oświetlenie pomieszczenia, a także umożliwiają regulowanie jasności oświetlenia. Lampa może też pełnić rolę dodatkowego elementu dekoracyjnego w pokoju, tworząc unikalny nastrojowy klimat.