Styl skandynawskiego domku letniskowego – wnętrza inspirowane naturą i prostotą

Wprowadzenie do stylu skandynawskiego domku letniskowego

Styl skandynawski dominuje w trendach wnętrzarskich już od kilku lat. Charakteryzuje się on prostotą, zastosowaniem naturalnych materiałów i jasnych kolorów. Skandynawski dom letniskowy odzwierciedla te same wartości, ale z dodatkiem lekkości i swobody, jakie kojarzą nam się z wakacjami. W tym artykule prześwietlimy dalsze aspekty stylu skandynawskiego domku letniskowego oraz omówimy, jak go osiągnąć we własnym domu.

Ekologia i natura jako punkt wyjścia dla stylu skandynawskiego domku letniskowego

Jednym z najważniejszych aspektów stylu skandynawskiego domku letniskowego jest zastosowanie naturalnych materiałów. Zachodząca moda na ekologiczny styl życia wpłynęła na trend w aranżacji wnętrz. Dominują meble z drewna, ceramiczne ozdoby, kosze z wikliny. Nie warto przesadzać z ilością ozdób – króluje tu minimalizm, ale z duszą.

Podstawowym kolorami dominującymi w stylu skandynawskiego domku letniskowego jest biel, która rozświetla wnętrze i dodaje wrażenia przestronności i czystości. Aby rozbić jednolitą biel, wprowadza się delikatne barwy, np. jasnoszary, niebieski czy pastelowy róż.

Specyfika wyposażenia skandynawskiego domku letniskowego

W stylu skandynawskiego domku letniskowego mantry to „mniej znaczy więcej” oraz „jakość ponad ilość”. Aranżacje wnętrz są tak zaplanowane, by wyglądały one jak najprościej, spełniając jednak potrzeby mieszkańców w pełni. Na przykład, narożnik może pełnić rolę łóżka, stolik kawowy powinien być bardzo mały. Często zdarza się, że meble wykonane ze skandynawskiej sosny i dębu mają wbudowane półki, szafki itp. W ten sposób wszystko ma swoją funkcjonalną rolę – nic nie jest przypadkowe.

W skandynawskim domku letniskowym bardzo popularne są kotary z bawełny, światło wpada do wnętrza, ale reszta zostaje zachowana w prywatności. Obecnie modny jest też trend dekorowania ściany przy pomocy fototapet w prostych, geometrycznych wzorach, które powinny nawiązywać do otaczającej natury.